Koci Nos

Mówi się, że najważniejszy koci zmysł, to wzrok. Ale to nieprawda. Niedoceniany przez nas koci nos jest dla kotów organem niezwykle istotnym.

Dlaczego?  Po kolei.

W kocim nosie znajduje się ponad 200 milionów receptorów węchu, więcej, niż u psów niektórych ras, a na pewno dużo więcej, niż u człowieka. Kot widzi świat oczami, ale przede wszystkim nosem. Węch ma znakomity i czuły, potrafi poczuć i rozpoznać zapachy, o których my w ogóle nie mamy pojęcia.

Węch więc pozwala wywęszyć zwierzynę. Dla zwierząt polujących to kluczowa umiejętność, decydująca o przeżyciu. Dla domowych mruczków ta umiejętność nie jest tak cenna, ale za to dzięki świetnemu węchowi kot wie, czy karma mu podana jest świeża.

 Po drugie, informuje kota o innych osobnikach jego gatunku na terenie, gdzie przebywa. Znacie koci zwyczaj ocierania się, albo drapania różnych przedmiotów? Ten zwyczaj to nic innego, jak zostawianie śladu zapachowego wydzielanego przez gruczoły znajdujące się na policzkach, albo między palcami w łapkach. Podobnie jest ze znaczeniem moczem, to też sygnał dla innych kotów. Czyli nos w stosunkach kocich pozwala odebrać ważne dla niego informacje od innych kotów i o innych kotach.

Po trzecie, dzięki węchowi kot wie, czy w pobliżu znajdują się jakieś inne, niebezpieczne dla niego zwierzęta, w tym również ludzie.

Jak funkcjonuje koci nos w domu? Trochę jednak inaczej. Najczęściej  koty domowe są wykastrowane, więc znaczenie moczem terenu jest rzadsze, zwykle o innym podłożu, zdrowotnym lub zwiastującym problemy behawioralne.

Najczęstszym objawem takich problemów jest siusianie poza kuwetą. Zdziwilibyście się zapewne, gdybyście usłyszeli, że problemem może być zapach. Nowy, dla nas przyjemny, ale dla kota drażniący zapach odświeżacza powietrza. Zapach farby, którą malowaliście szafki w kuchni. Nowy dezodorant. Zapach innych kotów przynoszony na butach. Zapach żwirku perfumowanego. Kot chcąc przykryć nieprzyjemną dla siebie woń używa własnego moczu. Dlatego w przypadku pojawienia się tego typu problemów warto zastanowić się, czy przypadkiem nie pojawił się w domu nowy, być może drażniący naszego kota zapach.

Do czego jeszcze może nam się przydać wiedza o czułości kociego nosa? Jedzenie. Dla kota w jedzeniu nie jest najważniejszy smak, a zapach, który stymuluje koci apetyt. Jeśli kot grymasi przy jedzeniu, jeśli ma na przykład katar i słabo czuje woń jedzenia, jeśli jest chory i cierpi na brak apetytu, warto to jedzenie podgrzać nieco, żeby zintensyfikować woń i pobudzić apetyt. Pamiętajcie też, że karma sucha stojąca niezamknięta wietrzeje i traci zapach zachęcający do jedzenia.

To tak krótko i nieco powierzchownie, żeby Wam zasygnalizować wagę kociego węchu. Może kiedyś ta wiedza Wam się przyda.

Nie lekceważmy kociego nosa i wagi węchu dla jego dobrostanu.